Co je to vlastně firmware? Zjednodušeně software, který slouží pro řízení určitého vestavěného systému. V našem případě k řízení desky ve 3D tiskárně. Nejznámějším a běžně používaným firmwarem v hobby 3D tiskárnách je Marlin firmware. Klipper … Je to také firmware pro 3D tiskárny, ale funguje trochu jinak než Marlin.
Filament runout sensor monitoruje přítomnost, a některé typy dokonce pohyb či zaseknutí, filamentu. Jedná se o užitečnou věc, pokud tiskneme v naší nepřítomnosti. Můžeme si jej vyrobit sami, nebo koupit hotové různě chytré senzory. Při detekci koncel filamentu či jeho zaseknutí (dle typu) vyšle sensor signál, který můžeme zpracovávat buď přímo tiskárnou nebo Octoprintem.
Někdy se dostaneme do situace, kdy potřebujeme zapojit ventilátor na jiné napětí, než na kterém funguje zbytek tiskárny. Ať už z důvodu, že se pro napětí, na němž běhá naše tiskárna (např. Ender 3 funguje na 24V), nevyrábí námi vyhlédnutý kousek (typicky Noctua (12V) pro chlazení hotendu V6), či máme v šuplíku zásobu ventilátorů pro toto napětí.
Existuje mnoho různých způsobů jak se vyrovnat s ABL, nebo-li Automatickou kalibrací tiskové podložky. V současnosti jsou nejrozšířenější dva: BL TOUCH a indukční sonda. Dnes si ukážeme, jak zapojit právě indukční sondu na příkladu tiskárny Ender 3, se základními deskami z rodin MKS a SKR. Základní vlastnosti indukční sondy:
Jakmile Vás přestane bavit odsekávat modely špachtlí ze zrcadla či jiného skla, naskytne se Vám alternativa v podobě ocelového plátu potaženého PEI fólií. Jedná se pro mě o nejpohodlnější způsob manipulace s výtisky. Legenda říká, že na tom drží vše, a po vychladnutí se výtisk sám pustí, popř.
Prvním masově používaným materiálem pro tisk na 3D tiskárnách bylo ABS. Jedná se o velmi rozšížený plast s výbornými mechanickými vlastnostmi. Vyrábí se z něj např. Lego. Při 3D tisku se však ukážou i jeho specifika, která značně znepříjemňují samotný tisk. Hlavními z nich jsou:
3D tisk exceluje při rychlém prototypování a je relativně už i běžně dostupný. A vzhledem k situaci s Corona virem ve světě, a hlavně všeobecným nedostatkem ochraných roušek se začaly na internetu objevovat modely a různá řešení masek a jiných ochranných prostředků. V prvé řadě bych chtěl ale zmínit jednu věc. Má to smysl!
Spousta nováčků, kteří se rozhodnou pro 3D tisk, velmi často sáhnou po 3D tiskárně Ender-3 nebo Ender-3 PRO. Důvod? Je to velmi levná a za cenu okolo 4500 Kč snadno dostupná 3D tiskárna pro každého. Aktuálně se dá koupit z více zdrojů, nejčastějším zdrojem nákupu však bývá čínské internetové tržiště Aliexpress.
Tato deska pochází z linie levných čínských desek pro 3D tiskárnu a je následníkem desky SKR 1.1. Výhoda této desky je 32-bitový mikrokontrolér, který zvládá větší mikrokrokování a mnoho dalších pokročilých technik, které 8bitová deska už nezvládá.
3D tiskárny používají krokové motory. Už z názvu vyplývá, že pohyb se skládá z jednotlivých kroků. Nejpouživanější motory u tiskáren používají 200 kroků, to znamená 1 krok = 1.8 stupně otočení. Pokud by se tiskárna pohybovala po těchto velkých krocích, tak by sebou strašně škubala, tisk by nebyl tak hezký a byla by také velmi hlučná z důvodu velkých přenosů vibrací.
Tento web vznikl na základě hromady stále se opakujících dotazů ve facebookové skupině na podporu tiskárny Ender-3 a spoustě jiných skupinách. Proto jsme se my, aktivní členové těchto skupin, rozhodli sepsat odpovědi na tyto dotazy a vlastně díky tomu vznikl i tento web.
Web vzniká v našem volném čase, kterého bohužel nemáme tolik, kolik bychom chtěli.