Ender-3 a upgrady pro nováčky: Desátý upgrade (dual-z)
Desátý upgrade není důležitý, ale může vám pomoci s kvalitou tisku a to hlavně v případě direct extruderu. Jedná se o druhou osu Z.
Proč je důležitá?
Pro zjednodušení si představte, že celou váhu direct extruderu/hotendu přesunete na pravou stranu osy X. Ve většině případech vám celý hotend klesne o pár desetin milimetru. Pokud máte direct extruder, rozdíl může být o poznání větší. Pokud navíc necháte tiskárnu delší dobu nečinnou a váš hotend zůstane na pravé straně osy X, pojezdová kolečka osy Z se mohou poškodit a začít tvořit artefakty na výtisku při posunu osy Z.
Varianta s motorem | Varianta s řemenem |
okolo 950 Kč | cca 850 Kč |
Maličko dražší varianta s druhým Z motorem. Výhodou je, že vám nikde nekouká řemen. To je ale jediná výhoda. Nevýhod je mnohem více. Například to, že potřebujete druhý driver pro pohon onoho motoru a upravit si nastavení firmware. Druhou možností je použít přiložený kabel a zapojit dva motory na jeden driver. To má ovšem za následek, že onen driver nebude dodávat dostatek výkonu do obou motorů a bude potřeba zvýšit výstupní výkon z onoho driveru. No a to bude mít za následek zvýšení teploty onoho driveru během výkonu. Navíc obě strany osy nejsou synchronizovány a bez automatické kalibrace vám může hrozit, že se vám jedna osa dostane níže než ta druhá. | Jednodušší a vlastně i lepší řešení. Pohyb zůstává na jednom motoru a jednom driveru. Driver se nepřehřívá. Přes řemen se řídí i druhá osa Z. Díky pevnému synchronnímu spojení nehrozí, že by se jedna strana osy Z vychýlila a způsobila problémy při tisku. |