Ender-3 a upgrady pro nováčky: Šestý upgrade (základní deska + drivery)



Předchozí: Ender-3 a upgrady pro nováčky: Pátý upgrade (pružiny)

Šestý upgrade bude teoreticky ten, na který všichni čekáte a to nová základní deska s jinými ovladači krokových motorů (drivery).

Zde je to opět komplikovanější. Nová deska by vám měla poskytnout něco víc, než ta originální.
Upřímně, to vám dnes nabídne úplně každá.

Zde je přehled základních desek které jsou přímé náhrady za originální desku.

Nová tichá deska od Creality SKR Mini E3 SKR Mini E3 DIP SKR Mini E3 V2.0
okolo 1400 Kč okolo 650 Kč okolo 650 Kč okolo 950 Kč

I tato obyčejná základní deska nabídne něco extra. Nabídne totiž tiché drivery TMC2208 které opravdu výrazně ztiší chod vaší 3D tiskárny. I když se jedná o přímou náhradu kde vyměníte kus za kus, cena je opravdu vysoká v porovnání ceny/výkon.

Jelikož se jedná o přímou náhradu originální desky, není potřeba nic na tiskárně měnit. Stačí vyměnit desku za desku.

Lepší volba je tato deska, která je opět přímá náhrada originální desky a je k dostání ve dvou verzích. Obě verze desky nabízí výkonnější 32 bit mikrokontrolér, který se stará o rychlejší a klidnější chod tiskárny.
Obsahuje více prostoru pro firmware a možnost zapojit více komponent k vaší tiskárně.
Mezi ně se řadí například kalibrační senzor BLTouch, dotykový barevný display, senzor výpadku napájení, senzor konce filamentu a možnost připojení RGB Led osvětlení, takže vaše tiskárna může hrát všemi barvami. Deska obsahuje pojistku a lepší verzi tichých driverů. Konkrétně TMC2209 zapojených v UART režimu, díky kterému jejich chování můžete měnit za běhu tiskárny.

Verze SKR Mini E3 DIP je skoro stejná jako SKR Mini E3, ale neobsahuje integrované drivery a tak je zde možnost zvolit si drivery dle svého uvážení.

Stále se jedná o přímou náhradu originální desky a tak není potřeba nic na tiskárně měnit. Stačí vyměnit desku za desku.

Nová a lepší verze desky SKR Mini E3 nově přichází s dual Z konektory, možností zapnout sensor less houmování pomocí jumper pinů, EEPROM pro uložení konfigurace přímo na desce (nastavení se nemusí ukládat na kartu nebo do FLASH paměti), zlepšené odvádění tepla ze součástek které teplo generují, přidána podpora pro převodník napětí z 24V na 5V, výkonnější/bezpečnější MOSFET ovládající nahřívání tiskové podložky a lepší obvod ovládání napětí desky.

Zde je přehled základních desek u kterých bude potřeba změnit upravit box s elektronikou.

SKR 1.3 SKR 1.4 / Turbo
okolo 400 Kč okolo 500 Kč

Možná jedna z nejrozšířenějších desek za poslední dobu. Nyní již její sláva upadá díky SKR 1.4 / Turbo, stále se ale jedná o excelentní základní desku kterou když seženete za dobrou cenu, bude vám sloužit bez jediného problému. Nabízí ještě výkonnější mikrokontrolér než předchozí deska, zato má skoro všechny funkce stejné. Navíc ale získáte více volných pinů, možnost zapojení druhého extruderu a také podporu výměnných driverů.

Tato deska již potřebuje upravit box na elektroniku a nejedná se o přímou náhradu!

Asi jako nejlepší volba se momentálně nabízí SKR 1.4 a SKR 1.4 Turbo.
V čem je tato deska zajímavá?
Má více volných pinů pro připojení komponent podporujících různé protokoly, podporu pro dual Z, možnost připojit speciální step-down (převodník na menší napětí) pro ventilátory a podporu více ventilátorů.
Verze SKR 1.4 Turbo má navíc ještě výkonnější procesor než předchůdci.

Opět se nejedná o přímou náhradu a je potřeba upravit box na elektroniku!

Pokud zvolíte desku bez driverů, bude potřeba nějaké ty drivery dokoupit.

Pokud chcete tichý chod, je potřeba zaměřit se na drivery s co největším počtem kroků.

Nejlepší volba je asi cokoliv od firmy Trinamic. Od nich můžete znát TMC2208, TMC2209, TMC2130, atp…
V nabídce mají ještě spoustu dalších driverů, ale tyto jsou asi nejlepší pro domácí 3D tiskárny.

V čem jsou tyto drivery tak dobré?

Vy tento driver ovládáte jako driver s 16 mikrokroky, ale v driveru se tyto mikrokroky vynásobí na krásných 256, takže pohyb motoru je skoro plynulý. Pokud by jste zvolili například LV8729 (který nabídne až 128 nativních mikrokroků) a vaše deska by neměla mikrokontrolér s 32 bit architekturou, mikrokontrolér by si užil hodně zábavy při přepočtu každého pohybu na 128 mikrokroků. Často se tento driver používá pro motor extruderu, protože TMC drivery bez chytrého zapojení fungují v tichém, ale ne úplně silném režimu. Bez přepnutí do SpreadCycle (agresivní tichý mód) může na extruderu docházet ke ztrátě kroků.

Pokud budete kupovat desku bez driverů, doporučuji na osy XY a možná i Z pořídit drivery TMC2209 a na extruder (a případně na osu Z) driver TMC2208.
Pokud bude nabídka TMC2209 se 4-5 kusy, berte klidně je vemte. Bude to jedině lepší.

Proč nedoporučuji TMC2130?
I když nabízejí spoustu super funkcí, jejich cena je od některých prodejců zbytečně vysoká a to co nabízí, nabízí i novější TMC2209.

TMC2208 TMC2209 TMC2130 LV8729
okolo 90 Kč okolo 130 Kč okolo 150 Kč okolo 90 Kč

Díky interpolaci z 16 mikrokroků na 256 lze tyto drivery používat na základních deskách s 8 bit mikrokontrolery bez ztrachu z nedostatku výkonu a zamrzání desky.
Nabízí tichý chod a při zapojení přes UART možnost ovládání síly motoru pomocí firmware. Takže vlastně nemusíte rozebírat tiskárnu, když chcete zvýšit výkon vaší tiskárny. Navíc je možnost driver přepnout do SpreadCycle módu. To je takový tichý agresivní mód, díky kterému motoru nebude hrozit ztráta kroku a nebude problém ani s ovládáním motoru extruderu.

Lepší verze předchozích TMC2208. Nabízí navíc podporu silnějších motorů, méně se hřejí a umožňují detekci kolize. Díky detekci kolize lze odstranit z tiskárny endstopy a home pozici detekovat lehkým nárazem do konce osy.

Velmi podobný driver předchozím TMC2209. Obsahuje skoro identické funkce a to včetně funkce detekce kolize. Jako spojení s deskou nepoužívá UART protokol. Spojení probíhá přes rychlejší protokol SPI. Driver s nativními 128 mikrokroky. Díky tomu si lze zvolit počet mikrokroků v rozmezí 2/4/8/16/32/64/128. Pokud se rozhodnete pro výměnu extruderu a zvolíte variantu s převodem, můžete si zvolit i menší počet mikrokroků. Přeci jen, extruder bude muset udělat například 3x více pohybu. Snížením počtu mikrokroků zároveň dojde k zvýšení síly motoru extruderu.
Další: Ender-3 a upgrady pro nováčky: Sedmý upgrade (magnetická podložka)

Menu

Volba jazyka

O webu

Tento web vznikl na základě hromady stále se opakujících dotazů ve facebookové skupině na podporu tiskárny Ender-3 a spoustě jiných skupinách. Proto jsme se my, aktivní členové těchto skupin, rozhodli sepsat odpovědi na tyto dotazy a vlastně díky tomu vznikl i tento web.

Web vzniká v našem volném čase, kterého bohužel nemáme tolik, kolik bychom chtěli.